سلمان پارسی مردی از اقليم عجم

سلمان پارسی یکی از صحابه مشهور رسول خدا (صلوات الله علیه) و یکی از شخصیت های برجسته صدر اسلام می باشد. نام اصلی او روزبه است، او اصلا ایرانی و از یکی از خانواده های اصیل پارسی بود که زادگاهش دشت ارژن در کازرون استان پارس بوده است. پدرش فرخ مهیار یک روحانی زردشتی بوده است. روزبه دارای باطنی ناآرام و روحیه ای حقیقت جو بود به همین خاطر ابتدا به شام سفر کرد و با آیین مسیحیت آشنا شد به آن آیین گرایید ومدتی را با مسیحیان روزگار گذراند. از آنجاییکه از یکی از روحانیون مسیحی شنیده بود که ظهور پیامبری جدید نزدیک است دوباره گام در راه سفر نهاد تا پیامبر جدید را بیابد و او را ملاقات کند در حین این سفر در حوالی عراق به دست قبیله بنی کلب اسیر شد و آنها او را همراه با خود به سرزمین عربستان بردند و مردی از یهودیان بنی قریظه او را خریداری کرده و همراه خود به به یثرب برد.

هنگامی که پیامبر(صلی الله علیه) به مدینه هجرت کرد روزبه به نزد ایشان رفت و اسلام آورد و پیامبر نام سلمان را بر او نهاد، پیامبر همچنین با مولای او قرارداد بست که سلمان با درآمد خود، خود را آزاد کند و چنین شد که با کمک پیامبر و مسلمانان مدینه سلمان آزاد شد و از آن پس سلمان نزد پیامبر رفت و از یاران خاص ایشان گردید.

در سال پنجم هجری که جنگ خندق اتفاق افتاد پیامبر شورای جنگ تشکیل داد و سلمان پیشنهاد حفر خندق را بیان که مورد قبول قرار گرفت و به این وسیله و دلاوری های مولاعلی ابی طالب (علیه السلام) اسلام از گزند لشگر قدرتمند کفر مصون ماند.

پیامبر(ص) توجه خاصی به سلمان داشت و او را بسیار دوست می داشت. مهاجران بیان می کردند که سلمان از ماست و همچنین انصار نیز سلمان را از خود می دانستند و پیامبر اعلام کرد که سلمان از ما اهل بیت است.

همچنین پیامبر در مورد او فرمود: هر که می‏خواهد به مردی بنگرد که خداوند قلبش را به ایمان درخشان کرده، به سلمان بنگرد.

پس از رحلت پیامبر، سلمان از معدود افراد معتقد به امامت علی بن ابيطالب بود. او نزد علی (ع) نیز منزلتی بسیار والا داشت. در زمان خلافت عمر بن خطاب به حکومت مدائن منصوب شد. سلمان، حتی حقوق اندک سالانه خود را هم با فقرا تقسیم می کرد.

سر انجام سلمان در زمان خلیفه سوم در سال 35 هجری در گذشت و علی(ع) او را غسل داده کفن کرد و بر پیکرش نماز گزارد. مدفن او در شهر مداین در کنار طاق کسری است که اکنون در نزدیکی بغداد قرار دارد.

/ 1 نظر / 15 بازدید
عسل محبوب

سلام پدر بزرگ عزيزم... خوبيد؟ چند بار سر زدم توفيق ديدار ميسر نشد. از اين ورا تشريف نياورديد.دلم براتون تنگ شده.به اميد ديدار وبلاگ بسيار زيبا و پر محتوا شده خدا قوت