ایوان مداین یا طاق کسری(بخش پایانی)

یکی از بنا های بسیار با شکوه ایران قدیم ایوان مداین است که اکنون خرابه های آن در نزدیکی بغداد قرار دارد.این ایوان و تالار عظیم و بی نظیر نمایانگر عظمت شـــــــهر تیسفون( مداین) پایتخت ساسانیان می باشد.به عقیده برخی مورخین این بنای عظیم را شاپور دوم نهمین پادشاه ساسانی در حدود قرن چهارم میلادی ساخته است و ساخت آن چیزی بیش از بیست سال طول کشیده است.

در زمان شاهان ساسانی به عظمت و آبادی شهر تیسفون(مداین) بسیار پرداخته شد بطوری که یکی از شهرهای بزرگ و مهم جهان آن روزگار گردید. خسرو اول" انوشین روان" در این شهر کاخ بزرگی ساخت که کاخ سفید نام داشت،اما ایوان شاپور ایوان دیگری بوده که منصور عباسی آن را ویران کرد.

سبک ساختمان پرشکوه این ایوان از نظر معماری و مهندسی به قدری جالب و چشمگیر است که با آن همه قدمت و عدم توجه در نگهداری آن هنوز با تالارهای مهم فعلی جهان از نظر استحکام برابری می کند.(اخیرا تالار عظیمی در آمریکا ساخته شده است که مهندسین و معماران نقشه و سبک ساختمان این تالار را از روی ایوان مداین گرفته اند).

نمای خارجی این کاخ با آجر ساخته شده  و ستون ها و کنگره های آن با ورق های مس مزین به طلا و نقره پوشانده شده بود.

فرش این بارگاه قالی بزرگی بود که بیش از 350 متر طول داشت و قالی بافان ایرانی آن را از ابریشم و گلابتون و تارهای طلا و نقره با ظرافتی وصف ناشدنی بافته بودند. این قالی همان بهارستان کسری است که در جریان حمله اعراب وحشی در زمان خلافت عمر پاره پاره شد و به مساوات بین ترویج دهندگان اسلام بعنوان غنیمتی جنگی تقسیم گردید.

مطابق تحقیقات دانشمندان و مورخان دیوارهای ایوان به ظریف ترین نقاشی ها مزین بوده که در آن از مقادیر بسیار زیادی طلا و نقره استفاده شده بود. نقاشی هایی که در داخل ایوان ترسیم گردیده است صورت" انوشین روان" همراه سپاه ایران است که به شهر انطاکیه حمله برده و آنجا را از دست سپاه روم گرفته است و پرچم ایران را در آنجا به اهتزاز در آورده است.

این ایوان در وسط شهر مداین واقع بوده است و در جلو ایوان میدان وسیعی بوده است و از آخر ایوان تا لب دجله باغها  و بوستان های شهر به یکدیگر اتصال داشته است که نمایانگر یک منظره رویایی بوده است. در دو طرف ایوان دو رشته عمارت چند طبقه شبیه یکدیگر ساخته شده که بواسطه غرفه ها به هم متصل شده و همه ستون های آن از سنگ های مرمر نفیس و برنز بوده است.

/ 4 نظر / 92 بازدید
سکوت شبانه

سلام اشاره خوبی به بخشی از گذشته یه ملت بود که به بهای اسلام از دست دادیم و این بهای سنگینی بود که نتونستیم ماندد اونو دوباره داشته باشیم . چند تا از پستاتونو خوندم سلمان و یا اون اشارات سعدی (بامدادان به باغ رفتم تا برایت دامنی گل سرخ به ارمغان آرم،اما انقدر گل در دامنم انباشتم که بند فشرده آن تاب نیاورد و گسست و گلها همه با دست باد راه دریا پیش گرفتند،...) جالب و زیبا بودند .. ممنون که سر زدید س ا ج د

آرزو رضايی

درود بر شما از جستارتان سود بردم.پيش از نيز جستارهای شما را خوانده بودم.در پيوندهايم قرارتان خواهم داد. بدرود

فرشاد

وب قشنگی داری به وب من هم سر بزن[فرشته]